uz-logo-pion-2.png

Aktualności

XII edycja konkursu na najlepszą oryginalną pracę twórczą opublikowaną w 2023 r.

29.02.2024
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Regulamin konkursu
na Nagrodę Poznańskiego Oddziału Polskiej Akademii Nauk
za najlepszą oryginalną pracę twórczą, której wiodącym autorem jest doktorant z terenu Oddziału
,
uchwalony przez Prezydium Oddziału PAN w Poznaniu,
zatwierdzony przez Zgromadzenie Ogólne Oddziału PAN w Poznaniu w dniu 5 grudnia 2012 r.

1.      Nagrodę przyznaje Prezes Akademii na wniosek Prezydium Oddziału PAN w Poznaniu. Środki pochodzą z puli środków przeznaczonych na nagrody naukowo-organizacyjne Prezesa PAN.

2.      Nagroda nadawana jest za oryginalne osiągnięcie badawcze doktoranta, które zostało opublikowane w roku poprzedzającym przyznanie.

3.         Do konkursu może przystąpić osoba, która:

    a)      w roku poprzedzającym złożenie wniosku była doktorantem w instytucji naukowej zlokalizowanej w województwie wielkopolskim lub lubuskim,
    b)       zgłasza do konkursu 1 oryginalną opublikowaną pracę twórczą (lub monografię).

4.      Osiągnięcie uznaje się za opublikowane w danym roku, jeśli ukazało się drukiem (pełne dane bibliograficzne) lub zostało udostępnione w wersji elektronicznej „on-line early" (ahead of publication) i posiada numer DOI.

5.         Nagroda przyznawana jest w pięciu obszarach:
    -      nauk humanistycznych i społecznych
    -      nauk biologicznych i rolniczych
    -      nauk ścisłych i nauk o Ziemi
    -      nauk technicznych
    -      nauk medycznych 4.

Kryteriami oceny osiągnięcia są:

    a)      oryginalność i wartość poznawcza osiągnięcia,

    b)      wkład kandydata w osiągnięcie:

            - praca samodzielna,

            - praca wieloautorska z pierwszą pozycją świadczącą o dominującym wkładzie doktoranta w dane osiągnięcia,

            - praca wieloautorska z inną pozycją niż pierwsza - potrzebne oświadczenie promotora pracy o wkładzie doktoranta w zgłoszoną do konkursu pracę twórczą, ze wskazaniem, na czym ten wkład polegał i jaki był procentowy udział kandydata(-ki),

    c)   ranga czasopisma (wyrażona wartością impact factor dla roku poprzedzającego opublikowanie pracy oraz aktualna punktacja MNiSzW) lub wydawnictwa (w przypadku monografii)

    d)  oddźwięk w środowisku naukowym osiągnięcia (np. cytowania, komentarze w czasopismach naukowych itp.)

5.     Ocenę osiągnięć dokonuje pięć 5-osobowych zespołów, właściwych dla wyodrębnionych obszarów, powołanych przez Prezydium Oddziału PAN w Poznaniu.

6.     Każdy zespół oceniający może wnioskować o tylko jedną nagrodę finansową, dla jednego badacza, oraz o wyróżnienie innego badacza, bez gratyfikacji finansowej. Jeśli w pracy zaznaczony jest równy udział dwóch doktorantów, to nagroda może być podzielona na dwie równe części i przyznana obu doktorantom. Zespół może również uznać, że w danym konkursie żaden z wniosków nie zasługuje na nagrodę finansową lub na wyróżnienie.

7.    Wyniki postępowania konkursowego podlegają zatwierdzeniu przez Prezydium Oddziału PAN w Poznaniu.

8.    Prezydium Oddziału PAN w Poznaniu przedstawia Prezesowi Akademii wniosek o przyznanie nagród w pięciu powyższych obszarach nauki, wraz z propozycją ich wysokości.

9.    Wnioski można składać jedynie drogą elektroniczną do Oddziału PAN w Poznaniu, w okresie między 1. stycznia i 15. marca, na formularzu dostępnym na stronie http://www.poznan.pan.pl na adres: kamila.sobkowska@pan.pl

10. Wyniki konkursu ogłaszane są podczas najbliższego Zgromadzenia Ogólnego Oddziału PAN w Poznaniu (maj/czerwiec), a laureaci zobowiązani są do zaprezentowania nagrodzonej pracy podczas otwartej części tego Zgromadzenia.

Pliki do pobrania
formularz2024.docx 45.13KB [ .docx ]
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18