uz-logo-pion-2.png

Biomonitoring i zarządzanie środowiskiem

Biomonitoring i zarządzanie środowiskiem I stopnia

Studia pierwszego stopnia

Absolwent kierunku Biomonitoring i zarządzanie środowiskiem posiada ugruntowaną wiedzę z zakresu dziedzin podstawowych oraz multidyscyplinarnych dziedzin kierunkowych związanych z ochroną środowiska w Polsce i na świecie. Po ukończeniu studiów Absolwent posiada również kwalifikacje i umiejętności do pracy w firmach, organizacjach oraz instytucjach działających w zakresie ochrony i kształtowania środowiska. Celem kształcenia jest przygotowanie specjalisty, posiadającego szerokie spektrum wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych oraz specjalistyczne kwalifikacje z zakresu:

  • ochrony przyrody (m. in. wdrażania systemów ochrony przyrody w jednostkach administracji publicznej, czynnej ochrony przyrody realizowanej w ramach projektów NGO), identyfikacji zagrożeń dla środowiska (m.in. podstawowe analizy chemiczne i fizyczne),
  • monitorowania i minimalizowania zagrożeń atmosfery, hydrosfery i gleby, monitorowania zagrożeń przyrody ożywionej i inwentaryzowania zasobów środowiska przyrodniczego (m. in.: monitoring i inwentaryzowanie siedlisk, roślin i zwierząt przy różnego rodzaju inwestycjach), realizacji zadań Państwowego Monitoringu Środowiska, działalności edukacyjnej z zakresu ochrony środowiska,
  • zdobywania środków UE w zakresie ochrony środowiska (m. in.: aplikacja wniosków i dokumentów do wybranych Funduszy Europejskich), aspektów prawnych i ekonomicznych ochrony środowiska (m. in.: znajomość aktów prawnych, procedur i trybów postępowań administracyjnych i kompetencji organów ochrony środowiska), najnowszych trendów w systemach informacji przestrzennej (m. in.: praktyczne posługiwanie się systemami GIS), podstaw planowania przestrzennego (m. in.: sposoby zachowania bioróżnorodności w miastach).

Możliwości pracy dla absolwenta:

  • firmy eksperckie z zakresu ochrony środowiska przy planowanych i realizowanych inwestycjach liniowych (drogi, linie kolejowe) oraz monitoringu poinwestycyjnego (w ramach pracy w specjalistycznych firmach lub własnej działalności gospodarczej), jednostki administracji państwowej (m. in. GDOŚ, MŚ, GDDKiA, Inspektoraty Ochrony Środowiska, Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska) i samorządowej (m. in., Urzędy Gmin, Urzędy Powiatowe, Urzędy Marszałkowskie),
  • jednostki badawcze i przedsiębiorstwa zajmujące się odnawialnymi źródłami energii, organizacje pozarządowe (fundacje, stowarzyszenia) działające w obrębie szeroko pojętej ochrony środowiska,
  • jednostki naukowo-badawcze, parki narodowe i krajobrazowe, instytucje zajmujące się edukacją przyrodniczą. Absolwent będzie przygotowany do kontynuacji edukacji na studiach II stopnia.

Koordynator praktyk

Dr Elzbieta Roland. Źródło: archiwum Wydziału

Dr Elżbieta Roland
E-mail : praktyki@wnb.uz.zgora.pl

Kierunki studiów:
Biologia; Biomonitoring i zarządzanie środowiskiem; Biotechnologia

Terminy odbywania i wymiar godzin praktyk zawodowych

 

Kierunek Biomonitoring i zarządzanie środowiskiem

  • studia I-go stopnia
  • semestr 2 (30 godzin) – praktyka zawodowa śródroczna 1,
  • semestr 4 (90 godzin) – praktyka zawodowa ciągła (lipiec, sierpień)
  • semestr 5 (30 godzin) – praktyka zawodowa śródroczna 2

 

Praktyka zawodowa na poszczególnych kierunkach realizowana jest zgodnie z opisem dostępnym w systemie SylabUZ: sylabuz.uz.zgora.pl

Praktyka zawodowa na poszczególnych kierunkach realizowana jest zgodnie z obowiazującym na Uczelni Regulaminem zawodowych praktyk studenckich.

Dokumenty na praktykę

Pliki do pobrania

Na kierunku biomonitoring i zarządzanie środowiskiem praca licencjacka może mieć charakter eksperymentalny lub przeglądowy. Praca dyplomowa za zgodą Dziekana może być napisana w jednym z języków kongresowych.

1. Wybór seminarium/tematu pracy dyplomowej

Wybór pracy dyplomowej dokonywany jest z wcześniej zatwierdzonej listy.

Studenci proszeni są o wybór tematu pracy licencjackiej oraz zgłaszanie się do promotorów w celu uzyskania i podpisania karty tematu pracy od dnia 20 maja. Podpisane karty tematu należy złożyć w sekretariacie Dziekana (p.122) do dnia 30 czerwca.

Istnieje możliwość doprecyzowania tematu i uściślenia zakresu pracy dyplomowej w drodze indywidualnej konsultacji z potencjalnym promotorem.

2. Przygotowanie pracy dyplomowej

3. Analiza antyplagiatowa

Każdy student zobowiązany jest poddać pracę dyplomową analizie antyplagiatowej przed jej akceptacją przez promotora.

4. Złożenie pracy dyplomowej

Termin złożenia pracy dyplomowej upływa 30 czerwca. Po przekroczeniu tego terminu student zobowiązany jest do złożenia w BOS 2 podania do Dziekana Wydziału o przesunięcie terminu złożenia pracy dyplomowej. Podanie musi być zaopiniowane przez promotora i powinno zawierać informację o stopniu zaawansowania pracy.

5. Egzamin dyplomowy

Egzamin dyplomowy przeprowadzany jest w formie ustnej. Na pisemny wniosek studenta egzamin może zostać przeprowadzony w jednym z języków kongresowych. 

Egzamin dyplomowy na studiach pierwszego stopnia odbywa się przed komisją powołaną przez Dziekana, w skład której wchodzą: przewodniczący, promotor, recenzent oraz sekretarz.

Egzamin składa się z dwóch części:

  • pierwsza część dotyczy obszaru pracy dyplomowej i obejmuje odpowiedź na 1. pytanie związane z tematem pracy (pytania ustalane przez Komisję)
  • druga część dotyczy zagadnień kierunkowych i obejmuje odpowiedź na 2. losowo wybrane przez studenta pytania z zakresu wiedzy objętej programem studiów (pytania losowane przez studenta z puli pytań).

Warunkiem zaliczenia egzaminu jest uzyskanie pozytywnych ocen ze wszystkich trzech pytań.

 

Odpowiedzi na pytania są oceniane przez egzaminatorów, odrębnie każde pytanie. Ocena z egzaminu dyplomowego ustalana jest jako średnia arytmetyczna zgodnie z zasadą: mniej niż 3,25 – dostateczny; 3,25÷3,74 - dostateczny plus; 3,75÷4,24 - dobry; 4,25÷4,74 - dobry plus; 5; 4,75÷5,00 - bardzo dobry.

Zgodnie z Regulaminem studiów ocenę końcową na dyplomie stanowi średnia ważona (zaokrąglona do 2 miejsc po przecinku) składająca się z ½ średniej ocen ze studiów, ¼ średniej z oceny pracy dyplomowej oraz ¼ wyniku egzaminu dyplomowego). Ocena ta ustalana jest zgodnie z zasadą: mniej niż 3,30 – dostateczny; 3,30÷3,69 3,5 - dostateczny plus; 3,70÷4,09 – dobry; 4,10÷4,49 - dobry plus; 4,50÷4,89 - bardzo dobry; od 4,90 – celujący.

Wynik ogłaszany jest przez przewodniczącego komisji egzaminacyjnej w obecności dyplomanta i członków komisji.

W przypadku niezaliczenia egzaminu stosuje się zasady opisane w Regulaminie Studiów UZ.

6. Harmonogram egzaminów dyplomowych

Harmonogram pojawi się wkrótce

rekrutacja.png
Rekrutacja
Więcej
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18