Wydział Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego zaprasza na 12. już edycję Nocy Biologów na Uniwersytecie Zielonogórskim, która tradycyjnie odbędzie się w drugi piątek stycznia (13 stycznia 2023 r.). W tym roku hasłem przewodnim jest Woda - źródło życia - teraźniejszość i przyszłość. Na wiele wykładów, zajęć laboratoryjnych czy warsztatów już brakuje miejsc, ale fani biologii z pewnością znajdą jeszcze dla siebie miejsca na kilku wykładach, na które nie ma limitów miejsc, ani ograniczeń wiekowych. To samo dotyczy wykładów on-line! (zapisy i szczegółowy program znajdują się na stronie::
W tym roku zajęcia na Wydziale Nauk Biologicznych UZ rozpoczną się już o godz. 11.00 w siedzibie Wydziału przy ul. prof. Z. Szafrana 1 (bud. A-8), gdzie odbędą się wszystkie spotkania. Laboratoria, warsztaty, wykłady, quizy i gry przeznaczone są dla różnych grup wiekowych. Na większość, jak zawsze, obowiązuje rezerwacja miejsc.
Noc Biologów jest imprezą ogólnopolską, która po raz pierwszy została zorganizowana w 2012 r. 13 stycznia 36 uczelni i ośrodków naukowych otworzy swoje podwoje dla miłośników biologii ( http://www.nocbiologow.pl/noc/index.php)
Kilka lat temu do organizacji Nocy Biologów dołączyło Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodnicze. W tym roku również w siedzibie CP przy ul. Dąbrowskiego przygotowano wiele atrakcji, które odbędą się stacjonarnie. Szczegółowy program::
Noc Biologów na Uniwersytecie Zielonogórskim
Wydział Nauk Biologicznych
13 stycznia 2023 r.
PROGRAM
Laboratoria
Wyizoluj i zmodyfikuj DNA! - prowadzą: dr Dżamila Bogusławska, dr Andżelina Łopińska
Bud. A-8, sala 210
Celem jest przybliżenie wiedzy na temat wybranych zagadnień z zakresu medycyny spersonalizowanej. W pierwszej części zapoznamy uczestników z metodami izolacji materiału genetycznego, a w drugiej poznamy typy mutacji powodujących większość schorzeń genetycznych wykorzystując do tego centralny dogmat biologii molekularnej, czyli hipotezę dotyczącą przepływu informacji genetycznej sformułowaną przez Francisa Cricka w 1957 roku.
PRZEBIEG: Zaproponowany temat składać się będzie z dwóch etapów.
W pierwszym wyizolujemy DNA z materiału roślinnego, rozpuścimy go w najpowszechniejszym rozpuszczalniku: w WODZIE. Porównamy zastosowaną metodę do standardowych metod izolacji materiału genetycznego stosowanych w laboratoriach specjalistycznych.
W drugim omówimy typy jednonukleotydowych mutacji punktowych na podstawie praktycznego zadania, w którym zidentyfikujemy mutacje na podstawie podanej sekwencji kodującej DNA wykorzystując zasadę komplementarności zasad w DNA i RNA, kod genetyczny i omówione w trakcie spotkania typy mutacji.
Godz. 11:00-12:00
Godz. 13:00-14:00
Godz. 15:00-16:00
Godz. 16:15-17:15
Wiek: > 15 lat
Liczba miejsc: brak miejsc
Rezerwacja: TAK
Woda jako środowisko wewnętrzne i zewnętrzne organizmów żywych - prowadzą: dr Katarzyna Dancewicz, mgr inż. Magdalena Jandy, inż. Sebastian Jursza
Bud. A-8, sala 7
CELE: Zapoznanie uczestników z rolą wody jako środowiska wewnętrznego organizmu żywego, zapewniającego: ruchy cytoplazmy, ruchy turgorowe i higroskopijne roślin, zjawisko gutacji i plazmolizy. Zapoznanie uczestników z przystosowaniami bezkręgowców do życia w środowisku wodnym.
PRZEBIEG: Uczestnicy wykonują doświadczenia ukazujące rolę wody jako środowiska wewnętrznego organizmów żywych: gutacja, ruchy turgorowe i higroskopijne roślin, ruchy cytoplazmy, plazmoliza. Następnie uczestnicy przeprowadzają obserwacje żywych bezkręgowców słodkowodnych: wypławki, rozwielitki, ochotki, rureczniki, ochotki, ślimaki, małżoraczki…i analizują ich różnorodne przystosowania do życia w wodzie.
Godz. 11:00-12:00
Godz. 12:00-13:00
Godz. 17:00-18:00
Wiek: > 12 lat
Liczba miejsc: brak miejsc
Rezerwacja: TAK
Twarda woda – czyli jaka? - prowadzą: dr inż. Iwona Sergiel, dr inż. Agnieszka Mirończyk
Bud. A-8, sala 206
CELE: Celem zajęć jest oznaczenie zasadowości i twardości wody wodociągowej metodą miareczkowania kompleksometrycznego oraz wykorzystanie adsorpcji jonowymiennej, jako jednej z metod usuwania twardości wody.
PRZEBIEG: Zajęcia rozpoczną się krótkim wstępem teoretycznym wprowadzającym
w tematykę zajęć. Następnie uczestnicy samodzielnie oznaczą zasadowość i twardość wody wodociągowej metodą miareczkowania kompleksometrycznego i wyciągną wnioski z doświadczenia.
Godz. 11:00-12:30
Godz. 13:00-14:30
Wiek: > 16 lat
Liczba miejsc: brak miejsc
Rezerwacja: TAK
Wodny mikroświat - prowadzi: dr Sylwia Andrzejczak-Grządko
Bud. A-8, sala 208
W czasie zajęć uczestnicy będą mieli możliwość obserwacji pod mikroskopem mikroorganizmów wodnych, a także zrobić preparaty barwione w celu wizualizacji kształtów i elementów komórkowych.
Godz. 11:00-11:45 / liczba miejsc: 8
Godz. 15:00-15:45 / liczba miejsc: 5
Godz. 16:00-16:45 / liczba miejsc: 2
Wiek: > 12 lat
Rezerwacja: TAK
Zimna krew - prowadzi: dr Mateusz Ciepliński
Bud. A-8, sala 4
CEL: Zapoznanie z metodyką podstawowych badań hematologicznych
PRZEBIEG:
1. Zasady bezpieczeństwa podczas pracy z krwią.
2. Omówienie roli wody w organizmie człowieka.
3. Obraz mikroskopowy krwi. Różnicowanie elementów morfotycznych: erytrocytów, leukocytów oraz płytek krwi.
4. Badanie grup krwi w układach grupowych AB0 i Rh.
Godz. 12:00-12:45
Godz. 15:00-15:45
Godz. 16:00-16:45
Wiek: > 14 lat
Liczba miejsc: brak miejsc
Rezerwacja: TAK
Mniej znani mieszkańcy zbiorników wodnych - prowadzą: dr Elżbieta Roland, dr Monika Grandtke
Bud. A-8, sala 218
Zbiorniki i oczka wodne odgrywają niezwykle ważną rolę w przyrodzie. Stanowią przeważnie bardzo bogate ekosystemy. Są środowiskiem życia wielu roślin i zwierząt. Gdyby nie one, nasze środowisko naturalne byłoby znacznie uboższe, mniej różnorodne. Zwykle najliczniejszą i najbardziej zróżnicowaną grupę zwierząt stanowią bezkręgowce. Podczas spotkania będzie okazja, żeby poznać niektóre z nich.
Uczestnik dokonuje obserwacji wybranych organizmów i cech przystosowujących je do warunków naturalnego środowiska życia.
Godz. 12:00-12:45 / brak miejsc
Godz. 15:00-15:45 / brak miejsc
Godz. 16:00-16:45 / liczba miejsc -12
Wiek: > 12 lat
Liczba miejsc: brak miejsc
Rezerwacja: TAK
Sztuka mikroskopowania - prowadzą: dr Anna Wróblewska-Kurdyk, mgr inż. Magdalena Jandy, inż. Sebastian Jursza
Bud. A-8, sala 204
CELE: Poznanie budowy i obsługi mikroskopu świetlnego. Opanowanie przez uczestników techniki mikroskopowania. Samodzielne wykonywanie preparatów mikroskopowych przy wykorzystaniu drobnego sprzętu laboratoryjnego i odpowiednich barwników. Przyswojenie informacji z zakresu budowy komórki roślinnej.
PRZEBIEG: Prowadzący zapoznaje uczestników z budową i obsługą mikroskopu. Prezentuje szkło laboratoryjne i narzędzia potrzebne do przygotowania preparatu mikroskopowego. Uczestnicy, korzystając z przygotowanego materiału biologicznego i narzędzi laboratoryjnych
samodzielnie przygotowują preparat mikroskopowy, który następnie oglądają pod mikroskopem. Przy pomocy materiałów dydaktycznych przedstawiających budowę komórki roślinnej rozpoznają elementy widoczne w obrazie mikroskopowym.
Godz. 15:00-15:45
Godz. 15:00-16:45
Godz. 17:00-17:45
Wiek: > 10 lat
Liczba miejsc: brak miejsc
Rezerwacja: TAK
Między kuchnią a laboratorium — pokaz gastronomii molekularnej - prowadzą: Jarosław Kliks, dr Mateusz Ciepliński, Katarzyna Kulus, Agata Rozbicka
Bud. A-8, sala 116
CELE: Zapoznanie uczestników z niektórymi technikami kuchni molekularnej oraz z podstawami teoretycznymi przedstawionych metod i surowców tj. sferyfikacji, zastosowania suchego lodu i ciekłego azotu.
PRZEBIEG: Przedstawimy przygotowanie 3 potraw wykorzystując metody stosowane w kuchni molekularnej, tj. sferyfikacja, zastosowanie suchego lodu i ciekłego azotu. Uczestnicy będą mieli okazję spróbować każdej potrawy. Dodatkowo przedstawimy krótką prezentację tłumaczącą zjawiska fizyko-chemiczne wykorzystywane podczas gotowania
Godz. 15:00-16:30
Godz. 17:00-18:30
Wiek: > 14 lat
Liczba miejsc: brak miejsc
Rezerwacja: TAK
PREZENTACJE I WARSZTATY
Mój „ślad wodny" - prowadzi: dr Olaf Ciebiera
Bud. A-8, sala 117
Ślad wodny (water footprint) to suma zużycia wody nie tylko w gospodarstwie domowym, ale i w procesach wytwórczych poszczególnych dóbr które wykorzystujemy. Celem zajęć jest:
- określenie ile tak naprawdę zużywamy wody;
- określenie czynników mających największy wpływ na zużycie wody;
- wskazanie konsekwencji środowiskowych zużycia wody.
PRZEBIEG: Wprowadzenie w formie prezentacji - 15 min, ćwiczenie „Mój ślad wodny” - 25 min. Do wykonania ćwiczenia niezbędny jest smartfon z dostępem do Internetu oraz podstawowa znajomość języka angielskiego.
Godz. 11:00-11:45 / brak miejsc
Godz. 12:00-12:45 / liczba miejsc 20
Godz. 16:00-16:45 / liczba miejsc 10
Godz. 17:00-17:45 / liczba miejsc 8
Wiek: > 15 lat
Rezerwacja: TAK
Mikroplastik w wodzie i zwierzętach - prowadzą: dr hab. Bartłomiej Najbar, prof. UZ, mgr Michał Szkudlarek
Bud. A-8, sala 118
Mikroplastik to drobiny syntetycznych polimerów wielkości mniejszej niż 5 mm. Cechują się trwałością, zdolnością do przemieszczania się, zmiany koloru i krystaliczności, dalszej fragmentacji, bioakumulacji i adsorpcji toksyn i/lub metali. Jest to wszechobecny polutant. Zajęcia przybliżą stan wiedzy na temat zanieczyszczenia mikroplastikiem wód śródlądowych i zwierząt je zamieszkujących, ze szczególnym uwzględnieniem płazów. Ponadto, wytłumaczone zostaną metody badania mikroplastiku. Opowiemy także o jego źródłach w środowisku i konsekwencjach obecności w wodach.
PRZEBIEG: Wykład z pokazem slajdów oraz tablicami informacyjnymi. Samodzielna obserwacja różnych typów mikroplastiku pod binokularem.
Godz. 12:00-13:00 / liczba miejsc 7
Godz. 16:00-17:00 / brak miejsc
Wiek: > 14 lat
Rezerwacja: TAK
Siła zaklęta w wodzie – historia odkryć z fizyki -- prowadzi: dr Anna Timoszyk
Bud. A-8, sala 18
Celem wykładu jest przedstawienie historii odkryć z fizyki związanych z wodą (hydrostatyka), zastosowania wiedzy w praktyce i zasady działania urządzeń „wodnych” ale również przedstawienie ciekawostek historycznych związanych z urządzeniami „wodnymi” i możliwością wykorzystania „siły” wody do czasów współczesnych. Podstawą wykładu jest prezentacja multimedialna z możliwością zobaczenia i sprawdzenia działania prostych przyrządów, które są stosowane do tej pory, a których zasada działania jest oparta na podstawowych odkryciach z zakresu hydrostatyki.
Godz. 15:00-16:15 / liczba miejsc 31
Godz. 16:30-18:15 / liczba miejsc 32
Wiek: > 13 lat
Rezerwacja: TAK
WYKŁADY
Woda jako środowisko życia płazów - prowadzą: dr hab. Bartłomiej Najbar, prof. UZ, mgr Michał Szkudlarek
Bud. A-8, sala 118
Płazy są globalnie jedną z najbardziej zagrożonych wyginięciem grup kręgowców. Wykład przedstawi znaczenie wody w ich rozwoju i dorosłym życiu. Ponadto, opowiemy o retencji oraz poruszymy problem wysychania zbiorników wodnych. Uczestnicy i uczestniczki dowiedzą się o przystosowaniach płazów do wodnego trybu życia.
Godz. 11:00-11:45 / brak miejsc
Godz. 15:00-15:45 / liczba miejsc 7
Wiek: > 14 lat
Rezerwacja: TAK
Las nocą - prowadzą: Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Anna Bator-Kocoł, Krzysztof Nowakowski
Bud. A-8, sala 115
Zapraszamy do poznania tajników naszych badań nad ssakami. Realizujemy je głównie na odludnych obszarach leśnych, nad rzekami, jeziorami i bagniskami w nocy, bez wykorzystania światła, które przestraszyłoby zwierzęta, obiekty naszych badań. Otacza nas wówczas prawdziwa dzika przyroda. Noc powoduje jednak wiele ograniczeń, żeby ten tajemniczy świat zobaczyć, zarejestrować i właściwie zinterpretować. Nowoczesne badania opierają się na wykorzystaniu technologii, które tę barierę pozwalają obejść. Chcemy Państwu pokazać nasze materiały dokumentacyjne, zebrane z użyciem kamery termowizyjnej, fotopułapek i detektorów, które są punktem wyjścia do pisanych przez nas publikacji naukowych. Pozwalają nam podejrzeć naturalne, niekiedy zaskakujące, zachowania różnych gatunków ssaków i zobaczyć prawdziwe bogactwo lasu, który budzi się, gdy ludzie udają się na nocny odpoczynek.
Godz. 12:00-12:45
Godz. 16:00-16:45
Wiek: bez ograniczeń
Liczba miejsc – bez ograniczeń
Rezerwacja: NIE
Termoregulacja człowieka - prowadzi: dr Artur Wandycz
Bud. A-8, sala 115
CELE: Przedstawienie zagadnień związanych z utrzymywaniem ciepłoty ciała ludzkiego w różnych warunkach środowiskowych i podczas wysiłku fizycznego
Godz. 17:00-17:45
Wiek: > 15 lat
Liczba miejsc – bez ograniczeń
Rezerwacja: NIE
WYKŁADY ON-LINE
Dlaczego rośliny są rozrzutne w korzystaniu z wody? - prowadzi: prof. dr hab. Grzegorz Iszkuło
on-line
W trakcie wykładu udamy się w podróż razem z wodą przez całą roślinę. Będzie to podróż nie tylko fizyczna ale również ewolucyjna. Spróbujemy wyjaśnić przyczyny rozrzutności wodnej roślin, dowiemy się ile wody jest potrzebnej do produkcji jednej czekolady, pomidora czy bułki. Dowiemy się dlaczego mamy problemy z wodą i dlaczego to w istotny sposób wpływa na globalne ocieplenie. Będą to więc ciekawostki, animacje i krótkie filmy, które pozwolą nam spojrzeć na zagadnienia wody w środowisku z szerszej perspektywy.
Godz. 17:00-17:45
Wiek: bez ograniczeń
Liczba miejsc – bez ograniczeń
Rezerwacja: NIE
Fermentacja w produkcji żywności - prowadzi: dr Andrzej Jurkowski
on-line
CELE: popularyzacja wiedzy nt. procesów fermentacji w produkcji żywności
Godz. 18:00-18:45
Godz. 19:00-19:45
Wiek: bez ograniczeń
Liczba miejsc – bez ograniczeń
Rezerwacja: NIE